Mallorca er igen blevet et af Europas mest attraktive rejsemål, og vi oplever alt det bedste af den charmerende ø på denne rejse. Vi bor i hovedstaden Palma, hvor vi skal nyde synet af den smukke katedral La Seu og nyde livet mellem de mange cafeér, små hyggelige vinbarer og butikkerne i international klasse.
På vores ture rundt på øen besøger vi bl.a. det berømte kloster, hvor komponisten Chopin og forfatterinden George Sand boede i Valldemossa. Vi kører langs de smukke kystveje på vestkysten, hvor den ene storslåede udsigt afløser den næste.
Tæt på den maleriske by Andratx på det vestlige Mallorca har de danske galleriejere Jacob og Patricia Asbæk bygget et fantastisk kulturcenter og derved sat den lille mallorcinske landsby Sa Coma på kunstens verdenskort. Vi ser nærmere på det danske kunstcenter, hvor vi også nyder en frokost.
Selvfølgelig bliver der også tid til at komme lidt ind bag de høje bjerge, og her skal vi høre det verdensberømte drengekor i klosteret i Lluc, og efter vores besøg i den hyggelige by Sóller tager vi den gamle, smalsporede togbane tilbage til Palma.
Dagsprogram
Dag 1 Ankomst til Mallorca om formiddagen. Middelalderfæstningen Bellver.
Dag 2 Vi oplever Palma til fods.
Dag 3 Munkeklosteret i Lluc, Sóller, togtur tilbage til Palma.
Dag 4 Det danske Centro Cultural i Sa Coma, fiskerbyen Puerto Andratx, vinsmagning på Santa Catarina.
Dag 5 Klosteret i Valldemossa, herregården La Granja.
Dag 6 Fritid i Palma og hjemrejse om aftenen.
Læs udførligt dagsprogram
Prisinformation
Praktiske oplysninger